De huisarts

Alleen zij weet wat er gebeurd is…

De huisarts moet zwijgen, maar kan dat nog wel?

Huisarts Inez Veerbeek is dolgelukkig wanneer ze – als alleenstaande gescheiden moeder van Otis, haar zoontje van 4 – de praktijk kan overnemen van dokter Brouwer, huisarts in Diepenmeer, een dorp in haar Zeeuwse geboortestreek. Brouwer vertrekt sneller dan verwacht, Inez gaat al kort na de overname aan het werk in de praktijk.

Ze houdt Nardie en Merel, de beide assistenten, en ook Thijs Reinders, de huisarts die eenmaal per week een dag waarneemt. Zo heeft ze de woensdag voor Otis. Alles klinkt ideaal. Maar er gebeuren vreemde, onaangename dingen. Zo krijgt Inez al de eerste dag een enveloppe, door een onbekende bij de praktijk bezorgd, waarin een kaart zit met de tekst ‘Moordenaar’. Ze schrikt ervan. Is die kaart voor haar of nog voor de inmiddels vertrokken dokter Brouwer? Waar slaat dit op? En wat al evenmin plezierig is: er zijn patiënten die haar ronduit onaangenaam bejegenen. Waarom in vredesnaam, vraagt ze zich af. En dat ‘moordenaar? Waar slaat dat op? Er zijn in de laatste maanden een paar patiënten overleden via euthanasie. Maar dat is allemaal in goed overleg en met instemming van patiënt en familie gebeurd. Maar dan overlijdt er nóg een patiënt uit haar praktijk… En er komen meer brieven.. En sommige patiënten geven aan dat ze liever vertrekken naar de huisarts een dorp verderop. Ook spookt er ’s avonds iemand rond haar huis en in de praktijk, die zich steeds haastig uit de voeten maakt.

Inez legt Thijs het geval voor. Hij had graag zelf de praktijk overgenomen, maar mag Inez erg graag. Hij belooft haar te helpen.

En dan is daar de afschuwelijke dag dat iemand haar zoontje Otis belaagt. Daniël, Otis’ vader en haar ex, is razend. En zegt dat hij Otis zélf in huis neemt als Inez niet goed voor het kind zorgt. De ellende stapelt zich op. Wie heeft het zo op Inez voorzien? Het hele dorp kletst en roddelt… Van de vertrouwde Zeeuwse sfeer blijft steeds minder over.

Auteur

Inge Spaan (1981) volgde de opleiding accountancy en fiscale economie. Ze werkte een aantal jaren in deze branche, sinds 2011 als zelfstandig ondernemer. Maar eigenlijk kon ze haar creativiteit er steeds minder in kwijt. Vroeger, als tiener, was schrijven haar lust en haar leven. Ze besluit zich daarom in 2018 in te schrijven voor de Schrijversacademie en volgt onder andere de specialisatie ‘thrillers schrijven’. Tegelijkertijd start ze thuis met haar eerste manuscript: Oververhit. Daarmee doet ze mee aan een Manuscripten Wedstrijd van een grote uitgever. Ze bereikt een finaleplaats. In 2023 krijgt ze de prijs Beste vrouwenthriller voor Nooit meer thuis. Schrikkeldag werd in 2024genomineerd voor de Hebban Thrillerprijs. De huisarts is haar vijfde boek.

Ze is inmiddels nauwelijks nog met accountancy bezig, maar richt zich vooral op schrijven, het begeleiden van aspirant schrijvers via coaching en manuscript-beoordeling.

Spaan heeft een heerlijke, losse manier van schrijven. Ze neemt de lezer bij de hand, trekt hem of haar het verhaal binnen en weet de spanning heel knap op te voeren. Steeds reikt ze losse eindjes aan, maar later blijken die eindjes aan heel andere dingen vastgeknoopt te zitten zodat ze de lezer regelmatig op het verkeerde been zet. Is Inez’ ex gruwelijk bezig, heeft de door de dorpelingen zo hogelijk geprezen en maar haastig verdwenen dokter Brouwer een moord op zijn geweten, is er überhaupt wel sprake van een moord of heeft een geestelijk verward figuur het op Inez of op wie dan ook gemunt? Of zou de gemoedelijke Thijs iets willen afrekenen uit teleurstelling over het feit dat niet hij, maar Inez de praktijk kon overnemen?

Tientallen vragen, die tot gevolg hebben dat je het boek nauwelijks uit handen legt voor de oplossing dáár is.

Knap werk van Inge Spaan. Lekker doorschrijven, dan kan ze een flinke schare fans aan zich binden. Een echt relax-boek.

Inge SpaanDe huisarts. ISBN 978-94-027-1803=4, 320 pagina’s, € 19,99. Amsterdam: HarperCollins Holland 2025.

Dit bericht is geplaatst in Detective / Thriller. Bookmark de permalink.